Nedávno jsem zažil zajímavou zkušenost. Moji klienti se na mne obrátili s tím, že by potřebovali pronajmout byt, který zdědili. Trochu přeskočím a navážu ve fázi, kdy jsme měli zájemce, který souhlasil se všemi podmínkami a o byt měl skutečně velký zájem. Na schůzce působil velmi sympaticky, měl připravené peníze na první nájem i na kauci a byl ochoten je ihned zaslat na účet pronajímatele. Majitelé mi po schůzce volali, že by prý byli rádi, kdyby se do bytu nastěhoval právě pan XY a ať připravím nájemní smlouvu.
Sám jsem věřil, že prověření spolehlivosti zájemce, které standardně dělám pro své klienty, bude už jen formalita.
Ano, přesně takhle by zareagovalo (a ve skutečnosti reaguje) většina majitelů. ‘’Peníze má, vypadá slušně, žádní domácí mazlíčci, nekuřák. Paráda’’.
Nestačil jsem se divit. Dluhy a exekuce prakticky po celé České republice. Tohle by byla pro majitele cesta do pekel a né moc zrovna dobrá vizitka mé práce.
Odpověď na mou otázku v nadpisu tedy zní – PREVENCE.
Co se dluhů a případných exekucí týká, prověřuji pro své klienty následující:
- Centrální evidence exekucí (CEE)
- Insolvenční rejstřík
- Úřední deska soudních exekutorů
- Veřejné dluhy u VZP
- Veřejné dluhy u ZP MV ČR
- Trvalé bydliště na magistrátu
- Hledané osoby Policií ČR
V tento moment víme, že náš zájemce nejspíš nemá žádné černé puntíky, co se finančí stránky týká. Bude nám ale tato informace stačit? V druhé části tohoto dvojdílu se podíváme na další způsoby, jak si o našem zájemci zjistit, zdali je právě on ten ideální nájemník.
Do té doby se mějte fajn. 🙂